Berlin, informacje o rynku

DLACZEGO BERLIN?

Berliński Rynek Nieruchomości jest niedoszacowany

Ceny nieruchomości są niższe niż w większości miast Unii Europejskiej. Zgodnie z raportem Numbeo.com, średnia cena za apartament w centrum miasta oscyluje w granicach 3,339€ /mkw i jest o 272% niższa niż w Londynie, 198% niższa niż w Paryżu i 167% niższa niż w Milanie. Cena m. kw mieszkania w ciągu ostatnich 4 lat wzrosła w Berlinie o 57 %, natomiast w ostatnim 2014 roku o 8%.
Berlińskie stopy rentowności gwałtownie wzrosły
Tradycyjnie mieszkania w Niemczech się nie kupuje, a wynajmuje. Tylko 18% mieszkańców Berlina posiada swoją własną nieruchomość. Z uwagi na wzrost kosztów czynszu o około 10% w ostatnim roku i około 29% w ciągu ostatnich czterech lat coraz więcej rezydentów bierze pod uwagę zakup mieszkania na własność. Koszty wynajęcia będą dalej rosły.
Wielu zagranicznych inwestorów zakupiło nieruchomości w Berlinie z uwagi na obecnie wyjątkowo dobry czas do inwestowania na tym rynku.
Wzrost liczby mieszkańców
Dane statystyczne miasta Berlina wskazują wzrost mieszkańców o 15,000 gospodarstw domowych rocznie. Stale rosnący wskaźnik migracji nie daje sygnałów do odwrócenia tego trendu. Skala nowych inwestycji nie jest wystarczająca, aby sprostać popytowi.
Miejsca pracy
Berlińskie firmy branży technologicznej kreują ten rynek. Według raportu McKinsey szacuje się, że Berlińskie Startupy wykreują do 2020 roku ponad 100,000 nowych miejsc pracy.
Rekordowy poziom turystów
Branża turystyczna w Berlinie przeżywa boom, miasto uważane jest za takie które trzeba obligatoryjnie zobaczyć "must-see-and-visit"
Berlin odnotował 22.4 milion noclegów, 9.9 milion turystów, a setki hosteli i hoteli zostały wybudowane, aby sprostać zapotrzebowaniu.
Siła nabywcza
Lokalna siła nabywcza /realny potencjał finansowy/ jest 59% wyższy w Berlinie niż w Londynie. Wskazuje się, że przez następne kilka lat siła nabywcza będzie rosła i wraz z nią będzie podążał rynek najmu z silnym trendem wzrostowym.

wykres-berlin-trends

miasta-niemcy
berlin-investments

Berlin uplasował się w czołówce najlepszych inwestycyjnych europejskich rynków nieruchomości.
Raport PWC Emerging Trends in Real Estate 2015 for Europe, wskazał Berlin na pierwszym miejscu jako miejsce z najlepszym potencjałem inwestycyjnym.


Przeciętna cena zakupu nieruchomości w Berlinie wynosi ok 3.403,81€/m².
Interesujący jest trend cenowy mieszkań w Berlinie na przestrzeni 2011-2014 roku

berlin-ceny2015

berlin-ceny2015-wykres

Źródło:http://www.wohnungsboerse.net/immobilienpreise-Berlin

Obecnie w 2015 roku za mieszkanie 30 metrowe przeciętna płaci się 2.958,59 EUR/m²,
za mieszkanie 60 m2 ok 2.916,11 EUR/m².
Najdroższe są mieszkania ok 100 m2 ich cena wynosi około 3.985,34 EUR/m².
Jakie czynsze za m2 można było uzyskać w Berlinie w czwartym kwartale 2014 roku

berlin-mapa

berlin-legenda

Źródło:http://www.immobilienscout24.de/immobilienbewertung/immobilienpreise/berlin.htm#wohnung_miete